Staff Email Addresses

Senior Leadership Team

 

Principal

Mrs Rachel Clothier-Simmonds BSc QTS (Hons)

Deputy Principal  (Teaching and Learning)

Mr Dirk Smyth MEdLd (Hons), BA (Hons), Dip Tchg

Assistant Principal (Pastoral Care) 

Mr Paul Chambers B Ed (Hons) 

Assistant Principal (Administration) 

Ms Kendra Greenwood PGCE, BSc (Hons) 

   

Heads of Essential Learning Areas

 

Arts and Languages

Mrs Rebecca Clist Dip CA , Dip Tchg

English 

Mr Malcolm Crisp BA, Dip of Educ, CELTA

Mathematics

Ms Areti Alexandrou MBA, BTech (Hons), PG Dip Tchg (sec), CertRS (TCI)

Physical Education and Health 

Miss Lana Parkinson BPHED, BTchg (Secondary)

Science 

Mrs Nicky Cotching BSc (tech), Dip Tchg

Social Sciences

Mr Wayne Maclennan BA, Dip Tchg

Technology

Mr Martin North B.Eng, PGCE

Year 7 & 8 Syndicate

Mrs Philippa Randell BA, Dip Tchg Primary, Post Grad.Dip Gifted Education

 

Positions of Responsibility

Careers Advisor, Gifted and Talented, Correspondence, ICAS  

Mrs Elizabeth van den Berg B Ed, Higher Dip Ed (Pathways, Textile Technology)

Counsellor

Mrs Jocelyn McKenzie BA (Hons), (Arts, Post Grad Diploma Counselling)

Specialist Classroom Teacher

Mrs Arina Bosch MA (Hons), BA (Hons), Dip Tchg (English, History)

Special Education Co-ordinator

Mrs Huia Coll 

Teacher in Charge of Maori

Ms Thomaseena Paul BA, Dip Tchg

Arawa Dean

Mr Chris Gill BSc B Tchg Sec

Maniapoto Dean

Ms Yvonne Gee Dip Hosp, Grad Dip Tchg (Hospitality, Food Tech)

Ngapuhi Dean

Mr Steve Davie-Martin  BA Resource Studies, Dip Tchg (Geography, Science, Social Science)

Whatua Dean

Mr Bruce Alison B Sport & Ed (HPE), Dip Tchg (Physical Education, Sports Leadership)

   

Assistant Teachers

Junior Syndicate 

Mrs Nyree Alcock BCom, Dip Tchg Primary

Mathematics

Mr Samid Buksh BSc, Dip Tertiary Tchg, Post Grad Dip (Physics)

Construction, Engineering, Hard Materials, Technology

Mr Dave Burnell T.T.C

Graphics, English, Food Technology, Digital Technology

Mrs Tracey Christie BA Design(Hons), Grad Dip Tchg

Junior Syndicate

Ms Alex Cowie BEd

Biology, Science

Mrs Lauriean Getz BSc (Hons) TTD, FDE, ABET

Health, Physical Education

Miss Anna Liddington BPhed, Dip Tchg

Mathematics

Mr Keresoma Lloyd BCom Grad Dip Tchg

Digital Technology, Music, ORRs

Mr Fionn Murphy BMus (Hons), Grad Dip Tchg

Drama, English

Ms Ona 'Ofamo'oni BPA (Prof Theatre), Grad Dip Arts, Grad Dip Tchg (Secondary)

Pathways, English, Social Science, Textile Technology

Mrs Klasina Sewell B Ed, Cert Tesol

Whakairo Tutor

Mrs Jay Simmonds Dip Maori visual Arts, Whakairo 

Science, Physics

Mr Graeme Skipper BE Mech, Grad Dip Tchg

Junior Syndicate

Mrs Ellen Snelling BA, Grad Dip Education

Social Science, Tourism,Primary Industries

Mr Marco Troost   BA Geography, Dip Tchg

Pathways, ORRs, Mathematics

Mrs Robyn Weir BA(Hons) Economics, Post Grad Dip EdLd

 

Support Staff

Executive Officer

Mrs Deborah Cornhill-Davies

Principal's PA

Mrs Nikki Donaldson

Office Manager

Mrs Kay Robinson

Student Support Secretary

Ms Jenny Reid

Gateway Co-ordinator, Kaiawhina

Mrs Fiona Kemp BA, Dip Adult Ed

Cafe Assistant

Mrs Nikola Kemp

Sports Co-ordinator

Mrs Tina Holst

Senior Librarian

Mrs Catherine Pilkington TTC

Librarian

Mrs Vicky Garnett Dental Therapist (RET)

Canteen

Mrs Miriam Crosby

Technology Support/Cafe

Mrs Nikola Kemp

Primary Industries

Mrs Stella Clyde

Property Maintenance Manager

Mr Richard Reed

Grounds Person

Mr James Rika-Heke

Cleaners

Mr Adam Campbell, Mrs Sandra Sears, 
Ms Moana Phillips, Mrs Susan Plaisted

Alternative Education Tutor

Miss Sam Phillips

Teacher Aides

Ms Ladene Hunter, Miss Donna Squires

 

Mrs Christine Laue, Mrs Teresa Hallissey

 

Mrs Teresa Brown

Student Support - RTLB

Mrs Fiona Heiwari B Tchg & Lrning, P/Grad Spec Needs Resource Tchg, Dip Tchg 

Student Support - RTLB

Mr Eric Hansen BA, PGdip SPEC tchg, SchMgt, Dip Tchg